• Ara Kablo için SGK Geri Ödeme Süreci

   

  Koklear implant kullanıcılarının, ameliyat olduktan 1 yıl sonra, ara kablo alma hakları oluşmaktadır. Bu hak, her sene yenilenir.

  Koklear implant ara kablolarının geri ödemesi, Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT), Ek-3C-4 Listesi A10102 maddesinde belirtilmiştir.

  Koklear implant kullanıcıları için, 0-5 yaş arası yılda 5 adet ara kablo, 5-10 yaş arası yılda 3 adet ara kablo, 10 yaş üzeri ise yılda 2 adet ara kablo hak sahibi olmak üzere, 1 Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanınca düzenlenecek ara kablo raporuna istinaden, ara kablo başına 145 TL ödenmektedir. Beyin sap implantlarında ise 0-5 yaş arası yılda 3 adet ara kablo, 5-10 yaş arası yılda 2 adet ara kablo, 10 yaş üzeri ise yılda 1 adet ara kabloya hak sahibi olunmaktadır

  Bu süreçte, ilk olarak KBB raporu ve beraberinde verilecek reçete temin edilmeli, ardından firmanızdan ara kablo satın alınmalı, faturası ile birlikte, firmadan temin edilecek UBB (Ulusal Bilgi Bankası) çıktısı, ara kablo barkodu, teknik servis yazısı ve tek yetki belgesi ile birlikte SGK İl Müdürlükleri’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

  145 TL’nin geri ödemesi, SGK’ya yapılan başvuruyu takiben, yaklaşık 40 iş günü sonunda kullanıcıya SGK tarafından ödenmektedir.

 • Yardım Talebi

  Bu bölümde ihtiyacınız olan cevabı bulamadığınızda lütfen yardım için bize yazın, size en kısa zamanda geri dönülecektir.

  Bir talep gönder